- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-60 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Case Material | Brass |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 60 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Mounting Style | Back Mount |
| Gauge Pressure Range | 0 to 60 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Weight | 0.86 LB |

