- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-400 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Mounting Style | Back Mount |
| Gauge Pressure Range | 0 to 400 psi |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Type | Liquid |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 400 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| NPT Male | 1/4 in |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Case Material | Brass |
| Weight | 0.798 LB |

