- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-3,000 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Mounting Style | Back Mount |
| Gauge Pressure Range | 0 to 3,000 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Case Material | Brass |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 3000 psi |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.85 LB |

