- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-15 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Gauge Pressure Range | 0 to 15 psi |
| Case Material | Brass |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Mounting Style | Back Mount |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 15 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 0.792 LB |

