- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-100 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Mounting Style | Back Mount |
| Gauge Pressure Range | 0 to 100 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Type | Liquid |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Case Material | Brass |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.777 LB |

