- Lower Mount
- 4" Face Diameter
- Brass Case
- 1/2" NPT
- 0-5,000 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Face Diameter | 4 in |
| Pressure Range [Max] | 5000 psi |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Case Material | Brass |
| Gauge Pressure Range | 0 to 5,000 psi |
| NPT Male | 1/2 in |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 2.7 LB |

