- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-15 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 15 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 15 psi |
| Gauge Type | Liquid |
| Case Material | Brass |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.815 LB |

