- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- ABS Plastic Case
- 1/4" NPT
- 0-200 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Type | Dry |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 200 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Case Material | ABS Plastic |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Weight | 0.23 LB |

