- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- ABS Plastic Case
- 1/4" NPT
- 0-100 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- FlutterGuard virtually eliminates pointer flutter making the gauge easier to read and reducing excessive movement wear Liquid-free casing results in lighter weight and eliminates the chance of gauge leakage PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation.
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 100 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Case Material | ABS Plastic |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Type | Dry |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Pressure Range | 0 to 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 0.23 LB |

