- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- Red band between 15 to 30 PSI
| Gauge Type | Welding |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Max] | 30 psi |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 30 psi |
| Case Material | Brass |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Weight | 0.367 LB |

