- Brad Point Bits
- Fractional
- 3/8" Drill Size
- 5.25" Overall Length
- 3.50" Working Length
description
- DEWALT brad point drill bits provide accurate drilling in wood for the individual looking for the most precise hole. The brad point tip reduces walking and the precise cutting edges reduce splintering of the material. The flutes of the bit are engineered for clean, effective chip removal.
features
- Precise cutting edges to reduce splintering
- Brad point tip reduces walking
- Engineered flutes for clean effective chip removal
- 1 year warranty
| Drill Size | 3/8 in |
| Drill Length Type | Regular |
| Point Shape | Brad |
| Drill Style | Wood And Metal |
| Flute Length | 3.5 in |
| Size Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Overall Length | 5.25 in |
| Type | Brad Point Bits |
| Packing Type | Carded |
| Weight | 0.11 LB |
| EAN or UPC | 28877463384 |

