- Piston Pump
- Pressure & Flow Compensated Open Circuit
- Left Hand Rotation
- SAE C, 4 Bolt Mounting
description
- Superior reliability and productivity in a compact package. The Eaton X20 portfolio of open circuit piston pump meets the demands of equipment engineers and operators looking for greater power density. The reliability and productivity of these small, lightweight pumps make them the ideal solution for a wide range of medium pressure applications.
applications
- Sprayers, combines, harvesters
- Snow removal trucks, refuse trucks, fire trucks
- Telehandlers, aerial lifts
- Railcar movers, salt spreaders
- Wheel loaders, mini excavators, backhoe loaders
- Material handling
- Cranes
- Mobile mining equipment
features
- Variable displacement pumps include 220, 420 and 620 series
- Displacements ranging from 28 cc to 98 cc
- Cradle bearing design results in a compact, space-saving pump size
- Inlet and outlet gauge port
- Low margin pressure required
- Superior response and recovery
- Wide range of control options available
- Rated at 280 bar
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Seal Material | Fluorocarbon |
| Displacement (in³/rev) | 5.98 |
| Displacement Zone | N/A |
| Pressure Compensator Variation | 176 - 184 Bar |
| Outlet Port | 1.000 4 Bolt Flange |
| Shaft Style | Straight Keyed |
| Shaft Length | 2.2 in |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Case Drain | 1 5/16-12 UNF |
| Flow Compensator Setting | 17 - 19 Bar |
| Drain Port Location | Top Port |
| Port Type | SAE |
| Input Shaft Length | 2.2 in |
| Control Location | Left Hand |
| Control Special Features | None |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Pump Type | Pressure & Flow Compensated |
| Rotation | Left Hand |
| Series | 620 |
| Inlet Port | 2.50 SAE J518 4 Bolt Split Flange |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator |
| Displacement Type | Variable |
| Weight | 0.0 LB |

