- 14 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Degreaser
description
- An innovative, non-chlorinated heavy duty degreaser that removes oil, grease and other contaminants. This fast evaporation solvent is excellent for use where rapid turnaround is necessary and low flashpoint solvents can be used.
applications
- Air tools, mechanical brakes, clutches, chains, wire ropes, motors, dies, molds, parts, bearings, generators & compressors.
| Net Fill | 14 oz |
| Type | Degreaser |
| Evaporation Rate | Fast |
| Container Size | 20 oz |
| Base Type | Blend Of Organic Solvents |
| Flammability | Extremely Flammable |
| VOC Content | 736 g/L |
| Color | Clear/Water-White |
| KB Value | 106 |
| Appearance | Liquid |
| Dielectric Strength | 20,800 V |
| Flash Point | <0 °F |
| Container Type | Aerosol |
| Weight | 1.33 LB |
| EAN or UPC | 78254039855 |

