- 13 fl oz Net Fill
- Aerosol Spray Can Container
- Penetrating Lubricant
description
- An industrial strength, low viscosity super penetrant designed to quickly loosen and free seized, bound or frozen fasteners. Quickly permeates rust, scale, gum, grease and corrosion. Outperforms the competition as verified by independent tests.
applications
- Nuts and bolts, pins, screws, bushings, clips, hinges, snaps, lugs, caps, locks, washers and sliding mechanisms.
features
- Quickly dissolves rust, scale, gum, grease and corrosion
- Contains no known ozone-depleting chemicals
- 360° spray valve – can be sprayed in the up or down position (#03020)
- NSF H2 registered
- VOC compliant
| Film Type | Non-Drying Oil |
| Plastic Safe | No |
| VOC Content | 206.4 g/L |
| Base Type | Hydrocarbon |
| Flammability | Combustible |
| Net Fill | 13 fl oz |
| Flash Point | 147 °F |
| Residue | Non-Drying |
| Lubricant Type | Penetrating |
| Color | Red |
| Chlorinated Solvents | No |
| Container Type | Aerosol Spray Can |
| Appearance | Liquid |
| Application | Nuts and bolts, pins, screws, bushings, clips, hinges, snaps, lugs, caps, locks, washers and sliding mechanisms. |
| Dielectric Strength | 35,200 V |
| Corrosion Inhibitor | Yes |
| Penetrant | Yes |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Container Size | 16 oz |
| Weight | 272.0 LB |
| EAN or UPC | 78254030241 |
-
No Air Shipping


