- 13 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Penetrating Lubricant
description
- An industrial strength, low viscosity super penetrant designed to quickly loosen and free seized, bound or frozen fasteners. Quickly permeates rust, scale, gum, grease and corrosion. Outperforms the competition as verified by independent tests.
applications
- Nuts and bolts, pins, screws, bushings, clips, hinges, snaps, lugs, caps, locks, washers and sliding mechanisms.
features
- Quickly dissolves rust, scale, gum, grease and corrosion
- Contains no known ozone-depleting chemicals
- 360° spray valve – can be sprayed in the up or down position (#03020)
- NSF H2 registered
- VOC compliant
| Corrosion Inhibitor | Yes |
| Flash Point | 147 °F |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Penetrant | Yes |
| Appearance | Liquid |
| Net Fill | 13 oz |
| VOC Content | 203 g/L |
| Container Type | Aerosol |
| Container Size | 16 oz |
| Base Type | Petroleum |
| Chlorinated Solvents | No |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Film Type | Thin Non-Drying |
| Dielectric Strength | 35,200 V |
| Lubricant Type | Penetrating |
| Color | Red |
| Plastic Safe | No |
| Residue | Non-Drying |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 78254030203 |
-
No Air Shipping


