- Infinity™ Fuel Drop Hose
- 3" ID
- 3.80" OD
- 100' Length
- -40°F - 160°F
features
- Constructed with exclusive PVC double helix for superior flexibility, abrasion resistance and low coefficient of friction for ease of maneuverability
- Lightweight in construction
- Designed to transfer biodiesel and ethanol blends, gasoline and other petroleum products under pressure, gravity flow or medium suction (up to 23" Hg) at ambient temperature and with an aromatic content of 60% or less
| Bend Radius | 2 in |
| Packaged Length | Cut to Length |
| Weight per 100 Feet | 1.46 lb |
| Hose Length | 100 ft |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber (ORS) |
| Hose OD | 3.800 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 160 °F |
| Hose Application | Fuel Drop |
| Color | Black |
| Material | Abrasion-Resistant |
| Hose I.D. | 3 in |
| Series | Infinity |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover Material | Synthetic Rubber |
| Weight | 1.422 LB |
| EAN or UPC | 37256337918 |
-
Pre-Packed Quantities


