- 3/8" Red Air & Multipurpose Hose
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
applications
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
features
- Very good cut and gouge resistance
compliances
- 0
| Oil Resistance | High |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Package Type | Reel |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose I.D. | 3/8 in |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Pounds per Foot | 0.14 lb |
| Material | Nitrile |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bend Radius | 3 in |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Hose OD | 0.69 in |
| Color | Red |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Hose Length | 500 ft |
| Weight | 0.157 LB |
| EAN or UPC | 37256443633 |
-
Pre-Packed Quantities


