- Gray Insta-Grip Hose
- 3/8" ID x 0.685" OD x 500 ft
- 300 psi Working Pressure
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Hose Length | 500 ft |
| Package Type | Reel |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Material | Nitrile |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Hose I.D. | 3/8 in |
| Color | Gray |
| Pounds per Foot | 0.14 lb |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose OD | 0.685 in |
| Oil Resistance | High |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bend Radius | 3 in |
| Weight | 0.157 LB |
| EAN or UPC | 37256443534 |
-
Pre-Packed Quantities


