- Black Insta-Grip Hose
- 3/8" ID x 0.685" OD x 500 ft
- 300 psi Working Pressure
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Material | Nitrile |
| Hose OD | 0.685 in |
| Package Type | Reel |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Color | Black |
| Hose Ends | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose I.D. | 3/8 in |
| Oil Resistance | High |
| Hose Length | 500 ft |
| Bend Radius | 3 in |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Pounds per Foot | 0.14 lb |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Weight | 0.151 LB |
| EAN or UPC | 37256443428 |
-
Pre-Packed Quantities


