- Blue Insta-Grip Hose
- 3/4" ID x 1.070" OD x 500 ft
- 300 psi Working Pressure
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Material | Nitrile |
| Hose Length | 500 ft |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pounds per Foot | 0.26 lb |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Color | Blue |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Hose I.D. | 3/4 in |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Bend Radius | 7 in |
| Hose OD | 1.070 in |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Oil Resistance | High |
| Package Type | Reel |
| Weight | 0.289 LB |
| EAN or UPC | 37256443510 |
-
Pre-Packed Quantities


