- Black Insta-Grip Hose
- 3/4" ID x 1.070" OD x 500 ft
- 300 psi Working Pressure
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Hose Ends | N/A |
| Hose OD | 1.070 in |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Material | Nitrile |
| Hose Length | 500 ft |
| Package Type | Reel |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose I.D. | 3/4 in |
| Pounds per Foot | 0.26 lb |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Color | Black |
| Oil Resistance | High |
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Bend Radius | 7 in |
| Weight | 0.28 LB |
| EAN or UPC | 37256443466 |
-
Pre-Packed Quantities


