- 1 1/4" Green & Clear Water Suction & Discharge Hose
applications
- Spiraflex® 1500 is a general purpose water suction and discharge hose for use in industrial, agricultural, construction and septic tank cleaning applications
| Hose I.D. | 1 1/4 in |
| Pressure [Max] | 99 psi |
| Oil Resistance | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Package Type | Coiled |
| Bend Radius | 5 in |
| Pounds per Foot | 0.34 lb |
| Color | Green, Clear |
| Hose Application | Water Suction & Discharge |
| Hose Length | 100 ft |
| Temperature Range [Min] | -15 °F |
| Hose OD | 1.53 in |
| Vacuum Hg | 29 in |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 37256132803 |

