- Blue Insta-Grip Hose
- 1/4" ID x 0.543" OD x 500 ft
- 300 psi Working Pressure
description
- For use with push-on fittings at max. operating pressures of 300 psi. For low pressure hydraulic and pneumatic systems, such as shop air systems, general industrial, maintenance and automotive assembly applications. Nonconductive, minimum electrical resistance, greater than one megohm per inch of hose length at 1,000 VDC.
features
- Very good cut and gouge resistance
- For low pressure hydraulic and pneumatic systems
- ARPM Class A
- MSHA approved covers
| Cover Material | MSHA Approved Synthetic Rubber |
| Oil Resistance | High |
| Color | Blue |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Hose I.D. | 1/4 in |
| Hose Reinforcement | Braided (1) High Strength Yarn |
| Hose OD | 0.543 in |
| Hose Application | Air & Multi-Purpose |
| Material | Nitrile |
| Package Type | Reel |
| Pounds per Foot | 0.09 lb |
| Temperature Range [Max] | 210 °F |
| Hose Length | 500 ft |
| Bend Radius | 3 in |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Inner Tube Material | Chemivic® Synthetic Rubber |
| Weight | 0.106 LB |
| EAN or UPC | 37256443473 |
-
Pre-Packed Quantities


