- Radial Shaft Seal
- 15 7/8 in Shaft Dia
- 17 3/4 in Housing Bore Diameter
- 7/8 in Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Style | Internal |
| Inch/Metric | Inch |
| Family Name | Single Lip With Spring Shaft Seal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Design | Bonded Design |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 17 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Shaft Dia. | 15.875 in |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 6.003 LB |
| EAN or UPC | 85311127493 |

