- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Straight |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Element | Geroler |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Output Shaft Code | 24 |
| Splines | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Port Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Special Features | None |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Series | S Series |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Case Drain | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Weight | 29.0 LB |

