- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- SAE-10 SAE O-Ring Port
- 5.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Flange Orientation | Flange Rotated 90° |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features | Flange Rotated 90° |
| Corrosion Resistant | No |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Material | Cast Iron |
| Series | S Series |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Duty | Standard-Duty |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Splines | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 2 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size | SAE-10 |
| RPM [Min] | 93 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Displacement (in³/rev) | 5.7 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 29.0 LB |

