- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | AC |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Splines | 0 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | A |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Seal Material | Viton |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Series | S Series |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Weight | 29.0 LB |

