- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- SAE-10 SAE O-Ring Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Case Drain | SAE-4 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Case Drain Code | 1 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Code | A |
| Port Size | SAE-10 |
| Splines | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Series | S Series |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint Code | A |
| Weight | 29.0 LB |

