- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2664.07 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | S Series |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 165 rpm, 343 rpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Paint Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 1 |
| Splines | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Special Features | None |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Weight | 29.0 LB |

