- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Element | Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Seal Material | Buna-N |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 01 |
| Paint Code | A |
| Mounting Type Code | REF! |
| Port Type | NPTF |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Splines | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | S Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Weight | 20.642 LB |

