- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | S Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | B |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Corrosion Resistant | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Displacement (in³/rev) | 4.6 |
| Case Drain Code | 1 |
| Paint Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Type Code | REF! |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Splines | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 15.21 LB |

