- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Type | NPTF |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Series | S Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | None |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Geroler |
| Displacement (in³/rev) | 5.67 |
| RPM [Max] | 607 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 607 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1623 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | B |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Seal Material | Viton |
| Corrosion Resistant | No |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | AC |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 29.0 LB |

