- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Output Shaft Code | 01 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | REF! |
| Series | S Series |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | A |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Splines | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Rotation | Standard Rotation |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain Code | 1 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Weight | 29.0 LB |

