- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Motor Type | Spool Valve |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Code | C |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Type | Manifold |
| Mounting Type Code | REF! |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Splines | 0 |
| Motor Element | Geroler |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Series | S Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Material | Cast Iron |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Case Drain | None |
| Weight | 29.0 LB |

