- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 3.54 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1021 in lb |
| Series | S Series |
| Port Code | B |
| Case Drain | None |
| Displacement (in³/rev) | 3.54 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | NPTF |
| RPM [Max] | 963 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Geroler |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| RPM [Min] | 963 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint Code | A |
| Special Features | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Splines | 6 |
| Shaft Type | Splined |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 02 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 963 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 29.0 LB |

