- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Increased shaft seal
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Splines | 6 |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | S Series |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | Manifold |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Splined |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Corrosion Resistant | No |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Port Code | C |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4673 in lb |
| Weight | 29.0 LB |

