- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 22.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Displacement (in³/rev) | 22.64 |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 24 |
| Special Features | None |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Paint Code | A |
| Case Drain Code | 2 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | BSPP |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | S Series |
| RPM [Min] | 153 rpm |
| Splines | 0 |
| Shaft Size & Type | 0.984 in Straight w/Key |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Element | Geroler |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Port Code | E |
| Flange Orientation | Standard |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Shaft Type | Straight |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 29.0 LB |

