- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mounting Type Code | REF! |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Special Features | None |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight |
| Series | S Series |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Type | BSPP |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Motor Element | Geroler |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | E |
| Weight | 29.0 LB |

