- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 13.67 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Element | Geroler |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | None |
| Port Code | E |
| Corrosion Resistant | No |
| Displacement (in³/rev) | 13.67 |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Mounting Type Code | REF! |
| Splines | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | BSPP |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Series | S Series |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Weight | 29.0 LB |

