- Spool Valve Motor Type
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Series | S Series |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 10.1 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Motor Element | Geroler |
| Port Code | E |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Splines | 0 |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Case Drain Code | 2 |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | 1/2 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Port Type | BSPP |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint Code | A |
| Mounting Type Code | REF! |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 29.0 LB |

