- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.54 in |
| Special Features | None |
| Port Code | E |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | BSP |
| Motor Element | Geroler |
| Mounting Type Code | REF! |
| Series | S Series |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Port Size | G 1/2 |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Case Drain Code | 2 |
| Weight | 29.0 LB |

