- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 18.24 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 18.24 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Port Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | REF! |
| Motor Element | Geroler |
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Series | S Series |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Paint Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Splines | 0 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Weight | 29.0 LB |

