- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Geroler |
| Special Features Hardware Code | AB |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain Code | 0 |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Mounting Type Code | REF! |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Location | Side Port |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Paint Code | A |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | S Series |
| Port Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Type | NPTF |
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Weight | 29.0 LB |

