- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Increased shaft seal
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Corrosion Resistant | No |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2664.07 in lb |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Port Code | A |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 165 rpm, 343 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Type | Spool Valve |
| Series | S Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Port Location | Side Port |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Splined |
| Weight | 29.0 LB |

