- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Railroad maintenance equipment
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Type | Splined |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3290 in lb |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Port Type | NPTF |
| Rotation | Standard Rotation |
| Series | S Series |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Mounting Type Code | REF! |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| RPM [Min] | 253 rpm |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Weight | 29.0 LB |

