- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | J |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Series | S Series |
| Pressure [Max] | 1300 psi |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Splined |
| RPM [Min] | 371 rpm |
| Splines | 6 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 02 |
| RPM [Max] | 153 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 153 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features | None |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4672 in lb |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Weight | 29.0 LB |

