- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 10.07 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Compact yet powerful
- Extended bearing life
- Increased shaft seal
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Splines | 6 |
| RPM [Min] | 343 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | S Series |
| Special Features | None |
| Mounting Type Code | REF! |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Max] | 1900 psi |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 343 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Element | Geroler |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2662 in lb |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Displacement (in³/rev) | 10.07 |
| Corrosion Resistant | No |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Paint Code | A |
| Port Code | B |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 343 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Weight | 29.0 LB |

