- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 18.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Min] | 299 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 4345 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1500 psi |
| Case Drain | None |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 190 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| Material | Cast Iron |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Series | S Series |
| Special Features | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | REF! |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 18.2 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Port Code | C |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 190 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | Manifold |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Weight | 29.0 LB |

