- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 13.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | REF! |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Corrosion Resistant | No |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Splines | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 13.7 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Code | C |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 253 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | None |
| Port Type | Manifold |
| Port Location | Side Port |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3292.48 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Series | S Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| RPM [Max] | 253 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

