- Spool Motor
- Geroler
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 4.64 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Geroler motors are similar in design to the geroter motor, but feature better low-speed performance characteristics and higher overall efficiency.They can generate up to 15 hp.Motors with the Geroler element provide high starting and running torque as well.By minimizing friction, the Geroler element helps to increase efficiency while providing smooth output shaft rotation even at very low speeds.
applications
- Agricultural augers, Food processing, Machine tools, Harvesters, Seeders
features
- Speed up to 1,150 rpm
- Compact size
- Provides high efficiency, even at start-up and low speeds
- Motor shaft rotation can instantly be reversed by changing direction of input/output flow while generating equal torque in either direction
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| RPM [Min] | 792 rpm |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1325 in lb |
| Displacement (in³/rev) | 4.64 |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Material | Cast Iron |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | Manifold |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Motor Element | Geroler |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Pressure [Max] | 2000 psi |
| Port Location | Side Port |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | C |
| Paint Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Splines | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 792 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Series | S Series |
| Mounting Type Code | REF! |
| RPM [Max] | 792 rpm |
| Weight | 29.0 LB |

